Rośliny spotykane wysoko (ale naprawdę wysoko) w górach to często wybitne jednostki - rzadkie, zagrożone, piękne i ... często takie, których nie zobaczymy nigdzie indziej. Poniżej kilka z nich spotkanych na babiogórskich i tatrzańskich szlakach, które wyjątkowo mnie urzekły...
Rojnik górski Sempervivum montanum, jedna z naszych najpiekniejszych roślin górskich, spotykana wyłącznie w Tatrach, na Babiej Górze i w Bieszczadach.
Zawilec narcyzowy Anemone narcissiflora, mimo swojej urody, jest trujący. Występuje w najwyższych pasmach górskich naszego kraju.
Ciemiężyca zielona Veratrum lobelianum nie jest gatunkiem wyłącznie górskim, ale na niżu spotykana jest dużo rzadziej, niż w górach.
Z sasanką alpejską jest nieco zamieszania taksonomicznego - dawniej zaliczano ją do rodzaju Pulsatilla, a teraz jest ona wliczana do rodzaju Anemone, a więc tego samego co pospolity zawilec gajowy. Na zdjęciu są jej owoce.
Dzwonek alpejski Campanula alpina można zobaczyć w Polsce wyłącznie w jednym miejscu - w Tatrach!
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in
/home/v118235/domains/patrzacwilkiem.pl/public_html/templates/gk_gamenews/html/com_k2/templates/default/category_item.php on line
118